Evropski univerzitet u Beogradu je samostalna visokoškolska ustanova koja razvija visokoškolsko obrazovanje, nauku, tehnologiju i umetnost i time doprinosi razvoju ne samo Srbije nego i Evrope.
Evropski univerzitet je osnovan 2000 godine na osnovu Rešenja Ministarstva ministarstva za više i visoko obrazovanje Republike Srbije br. 612-00-494/2000-04 od 21.09.2000.godine.
Osnivač i vlasnik Evropskog univerziteta je Prof. dr Milija Zečević.
Evropski univerzitet je registrovan u Privrednom sudu u Beogradu pod registraskim uloškom br. 5-626-00.
Ciljevi visokog obrazovanja jesu:
- prenošenje naučnih, stručnih i umetničkih znanja i veština;
- razvoj nauke i unapređivanje umetničkog stvaralaštva;
- obezbeđivanje naučnog, stručnog i umetničkog podmlatka;
- pružanje mogućnosti pojedincima da pod jednakim uslovima steknu visoko obrazovanje i da se obrazuju tokom čitavog života;
- bitno povećanje broja stanovnika sa visokim obrazovanjem.
Delatnost visokog obrazovanja zasniva se na sledećim principima:
- akademske slobode;
- autonomija;
- jedinstvo nastave i naučnoistraživačkog, odnosno umetničkog rada;
- otvorenost prema javnosti i građanima;
- uvažavanje humanističkih i demokratskih univerzalnih vrednosti kulturnog nasleđa;
- poštovanje ljudskih prava i građanskih sloboda, uključujući zabranu svih vidova diskriminacije;
- usklađivanje sa evropskim sistemom visokog obrazovanja i unapređivanje akademske mobilnosti nastavnog osoblja i studenata;
- učešće studenata u upravljanju i odlučivanju, posebno u vezi sa pitanjima koja su od značaja za kvalitet nastave;
- ravnopravnost visokoobrazovnih ustanova bez obzira na oblik svojine, odnosno na to ko je osnivač;
- afirmacija konkurencije obrazovnih i istraživačkih usluga radi povećanja kvaliteta i efikasnosti visokoškolskog sistema;
- obezbeđivanje kvaliteta i efikasnosti studiranja.
Zahvaljujući saradnji članovi Evropskog univerziteta i Evropski univerzitet neprekidno analiziraju svoje programe, inoviraju programske sadržaje, koriste literaturu i udžbenike ne samo iz Evrope nego i Amerike i obezbeđuju razmenu profesora i studenata.
Članice Evropskog univerziteta primenjuju kako američke tako i standarde Evropskog obrazovnog prostora još od svog osnivanja.
Usaglašavanje nastavnih planova i realizacija određenih projekata na nivou Evropskog univerziteta omogućava veći kvalitet rada, obezbeđenje eksperata kao i bolju karijeru mlade generacije, o kojoj se posebno vodi računa, da bi se uključila u multinacionalne kompanije, banke kao i institucije država iz Evrope i sveta.
Ispunjenjem ovih osnovnih zadataka Evropski univerzitet potvrđuje opravdanost svog postojanja i uključuje se u vizionarstvo drugih prestižnih institucija.
Na Evropskom univerzitetu ne rade profesori sa Univerziteta u Beogradu niti drugih univerziteta Srbije, ali izuzetno poštujemo Univerzitet u Beogradu i permanentno sarađujemo na razvoju nauke i obrazovanja u Srbiji.
Zadaci, ciljevi i strategija razvoja Evropskog univerziteta se permanentno unapređuju i usaglašavaju sa programima i ciljevima i strategijama država Evrope i Amerike (članice Evropskog univerziteta su univerziteti i instituti iz Evrope i SAD) tako da se periodično i permanentno unapređuje kvalitet rada, obezbeđuje literatura i u potpunosti se prihvata član 2. Zakona o visokom obrazovanju, a on glasi „Delatnost visokog obrazovanja od posebnog je značaja za Republiku Srbiju i deo je međunarodnog, a posebno evropskog, obrazovnog, naučnog, odnosno umetničkog prostora“.
Evropski univerzitet svoja dokumenta usaglašava sa dokumentima Beogradskog univerziteta, sa univerzitetima u Beču, Parizu, Londonu i Njujorku.
Senat i Savet Evropskog univerziteta analiziraju rad univerziteta mesečno, tromesečno, a godišnji izveštaj se usvaja i dostavlja članicama i drugim zainteresovanim organima.
Time Evropski univerzitet kao samostalna visokoškolska ustanova periodično preispituje i unapređuje svoje osnovne zadatke i ciljeve.